שישה טיפים משפטיים שכל בעל עסק חייב לדעת

דף הבית >> טיפים ומאמרים >> שישה טיפים משפטיים שכל בעל עסק חייב לדעת
כל בעל עסק, יהא תחום עיסוקו אשר יהא, חושף עצמו במהלך פעילותו העסקית באופן טבעי גם לסיכונים משפטיים לכן נדרש הוא להקפיד לבנות מעטפת משפטית נכונה אשר תגן עליו ועל עסקו, תפחית את הסיכונים ותימנע הוצאות ונזקים מיותרים בעתיד. 
במאמר הקצר שלפניכם אתאר מספר טיפים חשובים שיעזרו לכל בעל עסק, מתחיל כוותיק, לזהות את הסוגיות הרלוונטיות לעסק שלו שאליהן יוכל להתייחס במסגרת הפעילות העסקית שלו.
 1. בחינה והתאמה נכונה של היישות המשפטית של העסק אל אופי פעילות העסק: היה והעסק פועל כעוסק מורשה יש לבחון כיצד ניתן למזער את חשיפת בעל העסק באופן אישי במפני תביעות או הליכים משפטיים פוטנציאליים בתחום פעילותו. היה והעסק מנוהל כשותפות חשוב לערוך הסכם שותפות אשר יסדיר את היחסים בין השותפים, את הזכויות והחובות שלהם זה כלפי זה וכלפי השותפות עצמה. במידה והעסק פועל במסגרת חברה בע"מ בה יש יותר מבעל מניות אחד חשוב מאוד לערוך הסכם מייסדים אשר יסדיר את היחסים המשפטיים בין בעלי המניות עצמם לבין החברה.
  לכל אחת מסוגי היישויות האמורות לעיל יש את היתרונות והחסרונות שלה בכל הקשור לחשיפה אישית של בעל העסק ונכסיו ועל כן ייבחן כל מקרה לגופו.
   
 2. הסדרת הניירת המשפטית של העסק: בכל עסק אשר מספק שירותים ללקוחות חייב להימצא מסמך הצעת מחיר/הסכם התקשרות המסדיר, בין היתר, את הסוגיות המשפטיות בין העסק לבין הלקוחות שלו. כמו כן, ישנה חשיבות רבה לעריכת הסכמים הקובעים את מערכת היחסים של העסק עם גורמים חיצוניים איתם העסק עובד באופן בשוטף כגון: הסכם העסקת עובדים (חובה ע"פ חוק), הסכמי מתן שירותים, הסכמי ספקים, הסכמי שיתוף פעולה, זיכיון, הסכמי רישיון שיווק ועוד.
   
 3. הגנה מירבית על הקניין הרוחני של העסק ובעליו: אחד הנכסים המשמעותיים, החשובים והיקרים עבור העסק ובעליו הנו הקניין הרוחני שלו אשר בא לידי ביטוי בזכויות היוצרים (למשל: יצירות, לקטים, מאמרים, עיצובים, צילומים, תוכנות, קוד מקור, אפליקציות, שיטות, מדריכים ועוד) וכן בסימן המסחר שלו אשר מסמל את המותג הייחודי של העסק עשר צבר מוניטין והמבדל אותו מיתר מתחריו. לפיכך, ישנה חשיבות רבה ביותר להגן על זכויות אלו מהר ככל הניתן באמצעות רישומם בארץ ובחו"ל ולעגן אותם  בהסכמים מתאימים כאשר ישנן התקשרויות עם צדדים שלישיים.
  במידה ומדובר במיזם ייחודי וחדשני בחיתוליו חשוב לערוך הסכם סודיות מותאם ספציפית למיזם הרלוונטי ולהחתים עליו את כל הצדדים שנחשפים לרעיון. כמו כן, יש חשיבות לערוך חוזים הנקשורים לפלטפורמה של המיזם (למשל חוזה מול מקימי אתרים, בוני אפליקציות, בתי תוכנה, גרפיקאים, משווקים ועוד) במסגרתם יישמרו זכויות הקניין הרוחני של היזם.
   
 4. התנהלות נכונה בגביית תשלומים מלקוחות: חשוב מאוד להקפיד להחתים כל לקוח על הצעת מחיר או דרישת תשלום (גם על חשבונית מס המהווה דרישת תשלום) ולוודא שקיימת חתימה מלאה. כל התחייבות של הלקוח בכתב באמצעות מייל, הודעות, וואטס-אפ או כל דבר דומה אחר לביצוע התשלום לא תתקבל בלשכת ההוצאה לפועל במעמד פתיחת תיק נגד אותו לקוח חייב.
   
 5. בחנו בדקדוק כל התקשרות עם חברות המספקות שירותי קידום ופרסום לבית העסק: בעלי עסקים מקבלים פניות רבות מחברות שונות המציעות להם קידום, שיווק ופרסום של העסק במדיות שונות ומגוונות. לקראת התקשרויות אלו נחתם הסכם ארוך ומקיף עבור שירותים שיקבל בית העסק בתמורה לאלפי שקלים שישלם. לרוב, בעל עסק ממוצא לא טורח לקרוא את ההסכם הארוך והמייגע אשר מחייב אותו להתקשרות לתקופה ממושכת (בד"כ שנה ומעלה) שלא ניתן לבטלה או לקצרה וברגע שהחברה איתה התקשר בית העסק לא עומדת בהתחייבותיה נקלע בעל העסק למצב בעייתי, בלשון המעטה.
  חוק הגנת הצרכן לא חל במקרים אלו (גם במצב בו העסק הוא "אדם יחיד") מאחר שהחוק האמור חל אך ורק על מקרים של רכישת נכס או קבלת שירות לשימוש שעיקרו אישי, ביתי ומשפחתי שאינו נוגע כלל לעסקים. במידה ואתם שוקלים לחתום על הסכם, כזה או דומה, עבור בית העסק שלכם – פנו לאיש מקצוע ותנו לו לעבור על החוזה ולהבהיר לכם מאיזה מוקשים יש להיזהר ומה ההשלכות שלהן.
   
 6. עריכה של תקנון מקצועי באתר העסק שלכם שמוכר מוצרים באינטרנט: בעלי עסקים רבים מציעים למכירה מגוון רחב של מוצרים (לא בהכרח פרי תוצרתם) הן דרך האינטרנט והן באמצעות אפליקציות שונות. כל אתר כזה של בית עסק אשר פועל באופן זה מומלץ שיהיה לו באתר תקנון/ תנאי שימוש אשר יסדיר את הסוגיות המשפטיות בין מפעיל האתר (לרוב בעל העסק עצמו) לבין הגולשים שמעוניינים לרכוש מוצרים בדרך זו. התקנון האמור הנו לב ליבו של אתר האינטרנט מבחינה משפטית ומטרתו לשמור על זכויותיו של בעל האתר ולמזער סיכונים משפטיים בעת מחלוקות עם צרכנים. בתקנון זה מסוכמות סוגיות משפטיות רבות כגון: כללי התנהגות באתר, התחייבויות הגולש, הגבלת אחריות של מפעיל האתר, סוגיות קניין רוחני, שיפוי המפעיל, מדיניות פרטיות, מדיניות החזרת מוצרים בהתאם לחוק, סמכות שיפוט בעת מחלוקת ונושאים נוספים.
  חשוב לציין כי יש חשיבות לשלב תקנון גם באתרי תדמית של עסקים בהם ישנם מידע, מאמרים, סרטונים, עיצובים, תצלומי מוצרים ועבודות פרי עמלו של בעית העסק (או של צדדים שלישיים) המוגנים ע"פ דיני הקניין הרוחני והעלולים להיות מופרים ללא רשותכם וידיעתכם.
 
משרדנו מייעץ ומלווה בעלי עסקים, קטנים כגדולים, בכל הנוגע לתחום המסחרי-חוזי ולתחום הקניין הרוחני וישמח לסייע בידיכם להגן על העסק שלכם בצורה המושכלת, המיטבית והיעילה ביותר ולאפשר לכם להמשיך לעסוק במלאכתכם החשובה.

המידע המובא במדריך זה הנו לרקע כללי בלבד ואינו מתיימר להוות תחליף לייעוץ משפטי.
מאת: עו"ד דניאל זולוטוביצקי.
מעגל עסקים - קבוצת הנטוורקינג של מודיעין והסביבה
הקמת אתרים  בניית אתרים Webfocus