אבל אני אוהב אדום – על צבעוניות ומיתוג של עסקים

דף הבית >> טיפים ומאמרים >> אבל אני אוהב אדום – על צבעוניות ומיתוג של עסקים
כשאנו נדרשים לשווק ולפרסם את העסק או את המוצר שפיתחנו, למעשה אנו רוצים  למשוך תשומת לב...
תשומת לב לעסק שלנו או למוצר שפיתחנו.
אנחנו רוצים שהלקוחות הפוטנציאלים יבחינו במוצר/שירות שלנו מבין שפע המותגים המוצעים להם, ובשלב הבא - לבחור בנו.
 
איך משפיע העיצוב על משיכת תשומת לב?
העיצוב הוא חלק חשוב ובלתי נפרד כמעט בכל מדיה פרסומית. הוא בא לידי ביטוי בעיצוב הטקסט עצמו, ביצירת אלמנטים גרפיים, בתמונות, באיורים, רקעים, צבעוניות ועוד ועוד. לכל בחירה שהמעצב עושה יש השפעה רבה על המסר שעובר בסופו של דבר ללקוח.
ניתן למשוך תשומת לב ע"י עיצוב מקורי, באיכות העיצוב (לטובה או לרעה...), בשילוב בין עיצוב לטקסט וכדומה.
 
מה הקשר בין צבעוניות למיתוג?
כיוון שבעיצוב אנו פונים לחוש הראיה, לצבעוניות יש השפעה גדולה במסר שרוצים להעביר. אגב, כשאנו מתייחסים ל"צבעוניות" – גם שחור, לבן ואפור נחשבים לצבע...
המסר העובר בצבעוניות הוא לעיתים תת הכרתי. אנו מתבססים בבחירתו על הרגלים, מסורות, אופנות, תרבות וממצאי מחקרים. לכן, בבואנו לבחור את צבעי המותג, אנחנו צריכים לבחון היטב באיזה תחום מדובר, מה המסר שרוצים להעביר, למי הוא מיועד, מה "מקובל בשוק" והיכן אנחנו נפרסם/נשווק.
לעיתים נרצה למשוך תשומת לב ונעשה זאת דווקא ע"י בחירת צבעוניות שאינה סטנדרטית למותגים דומים בשוק. (כמובן צריך לבדוק שהצבעוניות הנבחרת לא תגרום ליחס שלילי בקהל היעד. במקרה כזה אולי נמשוך תשומת לב, אך לא נעורר לרכישה – שהיא המטרה שלנו).
לעיתים נבחר צבעוניות מקובלת בענף בו אני פועלים כי לכך הלקוחות מצפים. את תשומת הלב נשיג בסגנון העיצוב, באלמנטים גרפיים, בייחודיות וכדומה.
לעיתים צבעוניות לבדה יכולה להוביל עיצוב ופרסום מותג. כלומר גוון הצבע שנבחר למותג מודגש בצורה חזקה, רציפה, בכל אמצעי הפרסום והשיווק, כך שבסופו של דבר הקהל מקשר בין הצבע למותג באופן מיידי ויכול לזהות אותו במהירות בכל מצב.
 
ומה אם אני אוהב אדום?
ברור לנו שצבעוניות המותג נקבעת לפי החלטות הקשורות בסופו של דבר לקהל היעד שלנו. אבל מה איתנו? איפה אנחנו, כבעלי העסק וכמפתחי המוצר בהחלטות? האם העדפות שלנו לא נחשבות? ואם אני אוהב אדום למרות ש"צריך" ירוק?
אני נוהגת לייחס חשיבות רבה להעדפותיו של בעל העסק המפרסם. לדעתי כשבעל מותג שלם ומרוצה מהעיצוב המייצג אותו – להתלהבות שהוא מביע יש חלק חשוב בשיווק והפרסום שלו.
 
במידה ובעל העסק מרגיש צורך לשלב את העדפותיו הצבעוניות בעיצוב המבוקש, אפשר למצוא פתרונות שיענו על הצורך הזה. לפעמים דווקא הצבעוניות ה"אהובה", שאולי לא "מקובלת" בענף תהיה ייחודית ותמשוך תשומת לב (ושוב, בתנאי שהיא לא תיצור חוות דעת שלילית בקהל היעד המבוקש).
אפשר גם ליצור שילוב בין הצבע ה"רצוי" ל"אהוב" ולהגיע לשילובים מעניינים ומושכי עין. הכל עניין של מינון ואיזון. לדוגמה, אפשר לעצב בצבעי ירוק (הצבע ה"רצוי") ולשלב אלמנט קטן באדום (הצבע ה"אהוב") וכך ניצור שילוב מעניין, ייחודי, שיענה גם על הצורך השיווקי וגם על הצורך האישי.
 
 
 
עדנה ריקלין  - בעלת סטודיו לעיצוב, מיתוג גרפי, תצוגות ותערוכות.
מתמחה בתהליכי מיתוג גרפי ויצירת שפה תקשורתית ויזואלית. מלווה חברות ובתי עסק במיתוג עסקים ומוצרים.
אתר הסטודיו: www.edna-design.com
מעגל עסקים - קבוצת הנטוורקינג של מודיעין והסביבה
הקמת אתרים  בניית אתרים Webfocus